niedziela, 17 grudnia 2017

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Tolerancji 15 listopada w auli Naszej Szkoły, w budynku A, na 4. lekcji odbyło się przedstawienie „Bajki o łaciatym słoniu”. Uczniowie klasy 2a gimnazjum zaprosili swoich młodszych kolegów z klas drugich i trzecich do obejrzenia pouczającego widowiska, którego głównym przesłaniem było budowanie między ludźmi mostów porozumienia, szacunku i współpracy. W rodzinie Bombalskich przyszedł na świat słoń Bombik. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że Bombik miał na grzbiecie łatę - dużą, czarną, z daleka widoczną plamę. I ta właśnie plama zaważyła na jego życiu - wyśmiewany przez hieny czuł się gorszy od innych zwierząt, nie potrafił zaakceptować swojego wyglądu i bardzo chciałby się pozbyć skazy. Rodzice Bombika, aby pomóc synkowi, wysłali go do ostatniego żyjącego mamuta, Sapiącego Bambidu. Bambidu mieszkał pod Wielkim Baobabem, a droga do niego była długa i pełna niebezpieczeństw. Dzielny Bombik potrafił je przezwyciężyć. Mamut pomógł mu, Bombik wreszcie uwierzył w siebie i przestał zwracać uwagę na dogadywanie hien. Przedstawienie w przystępny i atrakcyjny sposób pokazało dzieciom, jak można zaakceptować swą inność i uczynić z niej atut, jak uwierzyć w siebie i tolerancyjnie spojrzeć na innych. Po inscenizacji bajki starsi uczniowie przekazali młodszym kolegom drzewko, na którym wypisane były wskazówki do życia zgodnego z założeniami tolerancji. Spotkanie zakończyło się wyświetleniem przez gimnazjalistów filmiku, który ukazywał ich trud w przygotowywaniu całego przedsięwzięcia. Później Pani Wicedyrektor Jolanta Olejak-Bogaczyk podziękowała młodzieży i Pani Barbarze Jurkiewicz za przygotowanie pouczającego przedstawienia.